Ocena użytkowników: / 164
SłabyŚwietny 

Program do skanowania – Irfan View.

Irfan View jest darmowym programem, którego możesz użyć do skanowania dokumentów. Pomimo iż program jest niewielkich rozmiarów, to bardzo dobrze wykonuje to zadanie i daje bardzo ciekawe możliwości, a konkretnie pozwala na znaczną automatyzację procesu skanowania, którą opiszę w tym artykule.


W artykule „Irfan View - program do obrazków i zdjęć” opisałem skąd ściągnąć oraz jak zainstalować program i spolszczenie.

Automatyzacja o której mowa pozwala na skanowanie obrazów, w taki sposób iż będą one automatycznie zapisywane do wskazanego wcześniej folderu. Ponadto nazwy kolejnych plików będą zmieniane automatycznie przez program. Dzięki temu skanowanie nowych dokumentów, będzie wymagało od Ciebie, jedynie podkładania nowych dokumentów do skanera i kliknięcia przycisku skanuj, a nie jak to często bywa w innych programach, każdorazowego tworzenia podglądu skanowania. Opcja ta jest możliwa dzięki skanowaniu wsadowemu, które dokładnie zostanie opisane poniżej. Zanim jednak to nastąpi, ważne jest by wiedzieć jak program Irfan View współpracuje ze skanerem.

Irfan View i standard TWAIN.

Program Irfan View obsługuje standard TWAIN, który jest pośrednikiem między urządzeniami zewnętrznymi(np. skaner) a programem. Co to dla Ciebie oznacza? A mianowicie tyle, że za pomocą Irfan View możesz przechwytywać obraz nie tylko ze skanera, ale również z kamery cyfrowej czy aparatu cyfrowego. Pamiętaj jednak, że urządzenie musi być zgodne ze standardem TWAIN. Możesz to sprawdzić w dokumentacji dołączonej do urządzenia.

Skanowanie z Irfan View poradnik krok po kroku.


program do skanowania

skanowanie program

Na początku musisz wybrać źródło TWAIN. Z menu „plik” kliknij opcję „Wybierz źródło TWAIN…” . Kilka słów o możliwościach, jakie możesz tu zobaczyć. Czasami możesz spotkać tutaj dwa wpisy, pomimo iż do komputera podłączony jest jeden skaner. (taki przypadek znajdziesz na zdjęciu obok) Dzieje się tak dlatego, że w systemie mogą znajdować się dwa rodzaje sterownika. Jeden z płyty dostarczonej przez producenta skanera, a drugi z systemu Windows.

Czy jest jakaś różnica podczas wyboru źródła TWAIN? Oba powinny umożliwić Ci zeskanowanie dokumentu. Różnica może polegać na rodzaju okna do skanowania, które nieco się różni w obu przypadkach, zarówno w wyglądzie jak i w ilości opcji, które możesz ustawić. Poniżej znajdziesz zdjęcia obu okien. Proponuje wybrać sterownik dostarczony przez producenta, gdyż ono umożliwia wykonanie skanowania wsadowego, a co za tym idzie automatyzacji skanowania, co jest głównym tematem tego artykułu. Po odłączeniu skanera powinien zniknąć ten, który jest razem z Windows. Sprawdź , który wpis pozostał i wybierz go w programie, podczas ponownego podłączenia skanera.

programy do skanownia

Program do skanowania dostarczony z Windows XP.


skanowanie darmowe programy

Program do skanowania dostarczony przez producenta skanera.


jak skanować - program do skanowania

Po wybraniu źródła TWAIN wybierz teraz z menu "plik" opcję „Przechwyć (skanuj)…” . Gdy ją kilkniesz pojawi się takie okienko jak na rysunku. Masz do wyboru dwie opcje. Pojedyncze skanowanie oraz skanowanie wsadowe. Jak sama nazwa wskazuje pierwszy przypadek wykorzystasz, gdy chcesz skanować pojedynczy dokument. W przypadku gdy zaznaczysz opcję „Zamknij okno sterownika TWAIN tuż po przechwyceniu obrazu” po skanowaniu zamknie się okno skanowania, a zeskanowany obraz będzie widoczny w programie Irfan View. Następnie należy go zapisać wybierając z menu „plik” opcję „Zapisz” lub „Zapisz jako”.


Program do skanowania – Irfan View skanowanie wsadowe.

Jeżeli chcesz skanować wiele obrazów i jednocześnie zrobić to jak najszybciej, to możesz skorzystać ze skanowania wsadowego. Polega ono na tym, że okno skanowania nie zostaje zamknięte po zeskanowaniu obrazu. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem robić podglądu skanowanego elementu, ponieważ jest on cały czas dostępny. Opcja ta jest przydatna również w przypadku gdy chcesz zeskanować wiele mniejszych obrazków umieszczając je w skanerze i każdy z nich zapisać w osobnym pliku. Dzięki temu, że okno podglądu będzie cały czas otwarte, możesz zeskanować pierwszy dokument, po czym w podglądzie zaznaczyć myszką nowy obszar do skanowania i powtórzyć proces.

Skanowanie wsadowe polega na tym, że zeskanowane pliki będą umieszczane w danym folderze. (możesz go wskazać, podając ścieżkę w katalogu docelowym). Na tym etapie, wybierz również format pliku, w jakim mają być zapisywane dokumenty( jpg, png ). Pliki będą zapisywane automatycznie, a ich nazwy będą miały wspólny człon, którym jest „Nazwa bazowa zapisywanych plików”. Tym co będzie je odróżniać od siebie jest „Przyrost numeru”, czyli o ile zwiększy się nazwa następnego pliku, który zostanie zeskanowany. Należy również określić „Numer początkowy” od którego zacznie się numerowanie plików.(standardowo 1) oraz pole „Liczba cyfr” – wartość ta zależy od tego ile dokumentów masz zamiar skanować. Standardowo jest ustawiona liczba 2 co oznacza, że numery mogą się zmieniać od 00 do 99. Zobaczmy jak to będzie wyglądać na przykładzie:

darmowy program do skanowania obrazów

Nazwa bazowa zapisywanych plików: obraz_

Numer początkowy: 1

Przyrost numeru: 1

Liczba cyfr: 2

Katalog docelowy: zdjęcia

Po zeskanowaniu pierwszego dokumentu zostanie on zapisany w C:\zdjęcia. Będzie miał nazwę obraz_01. Gdy podłożysz kolejny dokument do skanera i wciśniesz skanuj, kolejny plik trafi do tego samego folderu i będzie miał nazwę obraz_02. W ten oto sposób możesz skanować seryjnie wiele obrazów robiąc to dużo szybciej niż w przypadku innych programów do skanowania.

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka